6. JPEG2000 NORMA

OSNIVANJE JPEG2000 NORME

OSNOVNI KODEK

TRANSFORMACIJA BOJE

PODIJELA SLIKE NA BLOKOVE

WAVELET TRANSFORMACIJA

WAVELET U JPEG2000 NORMI

DIGITALNI FILTRI

KVANTIZACIJA

EBCOT KODIRANJE

FORMIRANJE TOKA PODATAKA

ROI KODIRANJE

KODIRANI  TOK PODATAKA

 

Kodiranje područja od interesa

         

 

          ROI kodiranje [21] se rabi kod primjena gdje je dio sadržaja slike važniji od ostalog. Najjednostavniji je primjer slika s objektom i pozadinom iza objekta. Obično pozadina nije toliko važna, već je važan objekt. ROI kodiranje ima zadatak da u procesu kodiranja izdvoji objekt i označi ga važnim te ga kodira višom kvalitetom ili bez gubitka kvalitete (ako se koristi reverzibilna 5/3 transformacija). JPEG2000 za kodiranje područja od interesa koristi MAXSHIFT metodu koja je proširenje metode skaliranja ili pomicanja. ROI kodiranje se provodi u sklopu kvantizacije i kodiranja bitovnih ravnina. Koeficijenti koji opisuju područje od interesa se zovu ROI koeficijenti, a preostali se zovu pozadinski (eng. background) koeficijenti.

Skalirajuća metoda se temelji na pomicanju bitova (upscaling) kvantiziranih koeficijenata tako da oni dođu u bitovne ravnine više važnosti. Moguće je i bitove pozadinskih koeficijenata pomicati prema manjim bitovnim ravninama (downscaling). Bitovi vezani uz ROI područje moraju biti smješteni u pripadnoj bitovnoj ravnini prije pozadinskih bitova. Na taj način se prilikom rekonstrukcije slike prvo rekonstruira ROI područje. Ukoliko je komprimirani tok podataka prekinut na nekoj bitovnoj ravnini, ROI područje će biti kvalitetnije prikazano od ostatka slike.

MAXSHIFT metoda ima isti princip samo što koder odabire takvu vrijednost skaliranja da najniži ROI koeficijent bude iznad najvišeg pozadinskog koeficijenta.

 

ÛFormiranje toka podataka

Izlazni kodirani tok podatakaÜ

 

 

 

MENTOR:

Prof.dr.sc.Sonja Grgić

Û prethodno poglavlje Û

Ü slijedeće poglavlje Ü

Autor:

Mihael Jančić